user_mobilelogo

Yhteistyökumppanimme

Viisi hyvää syytä liittyä RSSn jäseneksi!

1. Kuukausittainen infokirje netissä
2. Luonteva yhteys suomalaisiin ja suomalaisuuteen
3. Suomen kielen, kulttuurin ja perinteiden ylläpitäminen
4. Aktiivinen ja monipuolinen kerhotoiminta
5. Paljon tapahtumia, joissa tavata muita maanmiehiä ja -naisia

 

Huhtikuun toinen viikonloppu, la-su 13.-14.4., järjestetään Bures-sur-Yvettessa (40 min RER B-junamatka Pariisin keskustasta) sauvakävelyyn painottuva koko perheen ulkoilutapahtuma teemalla "Marche pour tous". Suomi on tapahtumassa vahvasti edustettuna, sillä osan aktiviteeteista ohjaa Arja Jalkanen, nainen jonka ansiota sauvakävelyn nykyinen suosio Ranskassa suurelta osin on. Viikonlopun aikana järjestetään niin tehoalkeiskursseja, ateljeita kuin muutakin sporttista aktiviteettia, joihin on vapaa pääsy (ateljeihin ilmoittautuminen Sports pour tous -yhdistyksen kautta).

Sunnuntaiaamun ohjelma starttaa käyntiin klo 10 Arjan vetämällä alkulämmittelyllä, josta jatketaan noin 7 kilometrin pituiselle reippailulenkille sauvat viuhuen. Ranskan Suomi-seura haluaakin kutsua kaikki urheiluhenkeä uhkuvat liikkujat paikalle tuulipuvuin, sinivalkoisin asustein tai Suomi-lippiksin varustettuina Arjan vahvistukseksi sunnuntaiaamun ohjelmaan! Keväiset, sinisen kukkamaton peittämät Bures-sur-Yvetten metsät tarjoavat ihastuttavan miljöön urheilusuoritukselle. Tämän jälkeen kaikille halukkaille on omakustanteinen lounas paikallisessa Crêperie L'Odyssée Rondessa, joka on lupautunut avaamaan ovensa sunnuntaina kaikkensa antanutta tuulipukukansaa varten. Huom! Omien kävelysauvojen omistaminen ei ole välttämätöntä, sillä niitä saa lainaan tapahtuman järjestäjiltä henkilöllisyyskorttia tai vastaavaa panttia vastaan. Tapahtumaan ei myöskään ole osallistumismaksua.

Mitä? Sauvakävelyä Arjan jalanjäljissä
Milloin? Sunnuntaina 14.4. klo 10 alkaen
Missä? Bures-sur-Yvette, tapaaminen suoraan Parc de la Grande Maison'ssa (alle 5 min kävelymatka RER-asemalta)
Pukukoodi? Sinivalkoinen vaatetus, liput jne.

Ilmoittautuminen:
Lounas crêperiessa onnistuu, mikäli ilmoittautuneita on vähintään 12 henkeä; lounaan hinta max. 18€.
Lounasjärjestelyiden takia halukkaita pyydetään ilmoittautumaan viimeistään ti 9.4. Sirkulle osoitteeseen: Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen..
Osallistujamäärä ei vaikuta itse kävelytapahtuman toteutumiseen.

Alla tapahtuman flyeri: